کد بهداشت
استاندارد
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption

تلاش وزارت جهاد كشاورزي براي انجام معاملات زعفران از طريق بورس كالاي كشاورزي

علی حسینی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران با اشاره به صحبت‌های مسئولان جهاد کشاورزی در رابطه با ورود زعفران به بورس کالا افزود: عرضه طلای سرخ در بورس کالا مزیت‌های زیادی دارد، از جمله اینکه ایران بعنوان بزرگ‌ترین تولید کننده زعفران می‌تواند در بحث قیمت گذاری جهانی و مدیریت وضعیت تولید آن تأثیرگذار باشد. 

وی اضافه کرد: اما این مسئله کار ساده‌ای نیست و روند پیچیده‌ای دارد.

حسینی با اشاره به نوسانات زیاد قیمت زعفران در یک روز ادامه داد: علاوه براین مسئله کیفیت این محصول مرتب در حال تغییر و شرایط نگهداری کالا در انبارهای ویژه و خاصی امکان پذیر است. 

وی با بیان اینکه تغییر کیفی زعفران در طول زمان محسوس است، اضافه کرد: به همین دلیل روزی که قرار است این محصول معامله شود باید مجدد مورد آزمایش و آنالیز واقع شود. 

عضو شورای ملی زعفران تصریح کرد: البته ورود طلای سرخ به بازار بورس امکان پذیر است و ما نیز با این کار موافق هستیم. به شرط آنکه بستر و سازوکارهای لازم برای این امر فراهم شود. 

***خریداران خارجی باید توان خرید زعفران در بورس را داشته باشند

حسینی با بیان اینکه با فراهم کردن بستر لازم برای عرضه زعفران در بورس کالا می‌توان به درستی این مسئله را مدیریت کرد گفت: شرایط باید به گونه‌ای باشد که خریداران خارجی یا نماینده آنان توان خریداری زعفران در بورس کالا داشته باشد. 

وی اضافه کرد: علاوه براین تولیدکنندگان نیز باید قادر به پیگیری این مسئله بوده و در این بحث حضور پررنگی داشته باشند. 

حسيني  ایجاد انبارهای مرجع (دارای شرایط فنی با استانداردهای قابل قبول) که زعفران قبل از ورود به بورس ، ایجاد آزمایشگاه‌هایی در محل این انبار‌ها که بتوانند آزمایش‌ها و آنالیز معتبری از هر کالا ارائه کند. به طوری که امکان مقایسه کالا‌ها وجود داشته باشد و براساس این مقایسه بتوان قیمت‌ها را تغییر داد. همچنين کالا  از حمايت یک ارگان نهاد یا سازمان بوده را از بسترهایی برای ورود زعفران به بورس کالا  عنوان كرد.

حسینی تأکید کرد: با ایجاد این بستر‌ها می‌توان شرایط درستی را برای عرضه زعفران در بورس کالا فراهم

افزایش بهای زعفران و باز هم افزایش تقلبات

این روزها با افزایش روزافزون قیمت زعفران و کمیاب شدن آن افراد سودجو متعددی با راه اندازی وبسایت و تبلیغات و بدون هیچ شماره ثبت و مجوز معتبر و برندی اقدام به فروش زعفران تقلبی میکنند که عده ای از مشتریان ندانسته در دام آنها گرفتار میشوند که متاسفنه قابل پیگیری نیز نمیباشد.توصیه میگردد قبل از خرید زعفران حتماً در خصوص حقیقی بودن شخص یا شرکت تحقیقا گردد و تعهد کیفیت  بر اساس مجوز های لازم بررسی شود.

ثبات قیمت زعفران ایران در دوماهه اخیر

قیمت زعفران ایران و قائنات در دوماهه اخیر یعنی اردیبهشت و خرداد 92 ثابت و با اندک نوسانی مواجه بوده این در حالی است که قیمت ارز و طلا نوسانات بسیار زیادی داشته است.امسال با وجود کمبود زعفران که تا برداشت بعدی این محصول ادامه خواهد داشت پیشبینی میگردد این قیمت کاهش نداشته و باثبات قیمت یا افزایش روبرو باشیم.

تثبیت قیمت زعفران راهکار بازری کارآمد

تغییرات نرخ زعفران در ماههای اخیر  باعث ناثباتی بازار این محصول استراتژیک و ارزشمند شده و راه را برای سودجویان در این عرصه باز گذاشته است.این تغییر شدید نرخ زعفران باعث سردرگمی هم فروشنده و هم خریدار شده که در نهایت به ضرر مصرف کننده نهایی زعفران است.امید است با چاره اندیشی و یکپارچه سازی قیمت زعفران و تعیین نرخ مرجع این مشکلات پایان یابد.

تلاش برای ایجاد اتحادیه زعفران قائنات

 

شرکت تعاونی زرّین دانه آلنج قصد دارد با متحد کردن صنف زعفران قائنات و کشاورزان زعفرانکار اتحادیه زعفران قائنات را با هدف فروش صحیح و سالم این محصول با ارزش و کوتاه کردن دسته واسطه گران و متقلبان و خرید یا فروش تضمینی زعفران آن ها اقدام نماید.در این راستا با چند نفر از بزرگان و کسبه قدیمی بازار گفتگوهایی انجام شده که امید بخش این حرکت بزرگ است.

شروع ساخت کارگاه ممتاز گری زعفران زرّین

 

به زودی به امید خداومند متعال کارگاه مدرن  ممتاز گری زعفران زرّین با همت مهندسین و کارکنان شرکت زعفران زرّین هم راستا با مجتمع صنعتی زعفران زرّین شروع به کار خواهد نمود و گامی در جهت توسعه بخش فراوری زعفران قائنات و افزایش استاندارد بهداشتی محصل زعفران خواهد بود.ممتاز کردن زعفران عبارت است از جدا کردن سرگل از سفیدی دسته یا پوشال.

زعفران بجای ارز و طلا

در چند ماهه اخیر با توجه به نوسانات ارز و طلا ،اکثر واردکنندگان کالا رو به صادرات زعفران یا همان معمامله پایاپای آورده اند که این امر در افزایش 80 درصدی زعفران در این چند ماهه تاثیر بسزایی داشته است و باعث افزایش قیمت زعفران شده است.

قیمت بالای زعفران و افزایش تقلبات زعفران

 

افزایش قیمت زعفران و در کل بالا بودن ارزش آن باعث سودجویی افراد متقلب شده که با روشهای مختلفی سعی در مخلوط نمودن مواد مختلف همچون  کلاله ذرت و رنگ گل سرخ ومهمتر از همه سفیدی زعفران که با خود زعفران رنگ شده است ویا رطوبت دادن به زعفران جهت افزایش وزن و....که اکثراً با برندهای عمومی و ناشناخته در بازار عرضه میگردد.

دلایل افزایش قیمت زعفران

فصل برداشت سال 91 که از اواسط آبان ماه شروع گردید  و بعد از 20 روز تقریباً به اتمام رسید خبراز کاهش چشمگیر تولید زعفران داشت که اثرات آن در قیمت زعفران روز به روز بیشتر مشخص میگردد.ادامه این روند حتی تا قیمت 65000000 ریال برای هر کیلو سرگل زعفران پیشبینی میگردد.این رشد قیمت زعفران تا فصل برداشت سال بعد ادامه خواهد داشت.

گواهینامه ها